بلاگ

چقدر از تفاوت بالش طبی و غیر طبی می‌دانید؟

 

داشتن خواب راحت، این روزها آرزوی خیلی از آدم‌ها است؛ اما بدانید برای خواب راحت باید شرایط را فراهم کنید. با پیشرفت علم و فناوری، خواب راحت را هم می‌توانید خریداری کنید. در جستجوی یک خواب بهتر، به سراغ یک بالش بهتر بروید، اگر بخواهیم نگاهی به انواع بالش بیندازیم، با بالش طبی و بالش غیر روبه رو می‌‍شیم، در این مقاله قصد داریم تا بالش طبی و بالش غیر طبی را باهم بررسی کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بالش طبی چیست؟

بالش طبی یک اختراع جادویی است که می‌تواند رویاهای شیرینی را برای شما به ارمغان بیاورد. آنچه این بالش را با دیگر بالش‎ها متمایز می‌کند، استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفتانه است. 

یکی از ویژگی‌های اصلی در بالش طبی موادی است که در ساخت این بالش استفاده شده است، بالش‌های معمولی از پنبه یا فوم ساخته می‌شوند، اما بالش‌های طبی از حافظه فراکتال (memory foam) یا لاتکس نرم تهیه می‌شوند، این مواد به صورت کاملا دقیق فرم و وزن بدن شما را حفظ می‌کند و کم‌ترین آسیب ممکن را وارد می‌کند که از منظر ارگونومی بسیار بهتر است.

اگر فکر می‌کنید که تنها مواد استفاده شده، باعث تمایز بالش طبیی و غیر طبی است باید بدانید که سخت در اشتباه‌اید، عوامل دیگری نیز در این برتری دخیل است که در ادامه به آن اشاره می‎کنیم.

بالش طبی بهترین انتخاب برای خواب

تفاوت بالش طبی و بالش معمولی

طراحی و ساختار

بالش‌های معمولی و غیر طبی در زمان خواب، شکل متغیری دارند و از نقاط مختلف ستون فقرات محافظت نمی‌کنند، اما بالش‌های طبی از تمام نقاط ستون فقرات به خصوص گردن و شانه مراقبت می‌کنند و می‌توانند مطابق با فرم بدن هر فرد فشارهای وارد شده از نشستن زیاد را در زمان خواب کاهش دهند.

ارتفاع

بالش طبی یک ساختار اصولی و مناسب دارد؛ به همین دلیل در زمان خواب به گردن و ستون فقرات آسیب نمی‌زند و کمک می‌کند بدن در نرمال‌ترین حالت خود باشد.

در مقابل بالش‌های معمولی ممکن است، ارتفاعی کم‌تر و یا بیشتر داشته باشند که همین عامل باعث آسیب دیدگی شدید می‌شود.

شکل ظاهری

بالش‌های معمولی را همه می‌شناسند؛ حال اگر با بالش‌های طبی آشنا نیستید باید بدانید که این بالش‌ها فرم خاصی دارند و به گونه ای طراحی شده‌‍‌اند که با خوابیدن روی آن‌ها شکل ظاهری بالش تفاوت زیادی نمی‌کند.

کاربرد‌های متنوع در بالش های طبی

بالش‌های طبی انواع بسیار زیادی دارد؛ به همین دلیل کاربردهای این بالش نیز بسیار متفاوت است و افراد متفاوتی می‌توانند برای خدمات درمانی از این بالش‌ها استفاده کنند.

به عنوان مثال، افراد باردار، افرادی که واریس دارند، افرادی که مشکلاتی در ناحیه گردن، کمر، روده، زانو و … دارند، بسیار مناسب است.

بهترین خواب با بالش طبی

قیمت

یکی‌دیگر از تفاوت‌های میان بالش طبی و غیر طبی، هزینه است، هزینه‌ای که باید برای بالش طبی پرداخت کنید بسیار بیشتر است؛ اما بهتر است خودتان قضاوت کنید، برای اینکه خواب راحت و بدون درد داشته باشید آیا به سراغ بالش طبی نمی‌روید؟ 

بد نیست بدانید که با یکبار هزینه و خرید بالش طبی از بسیاری بیماری‌ها و آسیب‌ها می‌توانید جلوگیری کنید.

مزایا استفاده از بالش طبی

بالش طبی به دلیل طراحی خاص و مواد استفاده شده در آن، مزایا بسیار زیادی دارد و حتی می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب و سلامت بدن شود، در ادامه چند مورد از مهم‌ترین مزایا استفاده از بالش طبی را نام می‌بریم:

پشتیبانی از ستون فقرات و گردن

این بالش‌های طبی به صورتی طراحی شده‌اند که می‌توانند از گردن و ستون فقرات پیشیبانی کنند و مانع از رسیدن آسیب به این نقاط شوند.

کاهش درد 

افرادی که مشکلات گردن مانند آرتروز و یا دیسک گردن دارند با استفاده از این بالش های طبی می‌توانند میزان درد را به حداقل برساند.

بالش طبی

کاهش خروپف

بالش طبی با طراحی منحصر به فردی که دارد، سر و گردن را در یک موقعیت قرار می‌دهد؛ به همین دلیل مسیرهای تنفسی باز می‌ماند و میزان خروپف به شدت کاهش می‌یابد.

افزایش کیفیت خواب

با کاهش دردهای ناحیه گردن و شانه در طول شبانه روز، کیفیت خواب افزایش می‌یابد و بیدار شدن‌های مکرر در طول شب به شدت کم‌تر می‌شود.

مواد با کیفیت

در ساخت بالش های طبی از مواد با کیفیت و ضد حساسیت استفاده شده تا از مشکلاتی مانند آلرژی، انتقال باکتری، حساسیت های پوستی و … جلوگیری شود.

عمر طولانی

به دلیل استفاده از مواد با کیفیت و طراحی اصولی، بالش های طبی سال‌های سال عمر می‌کنند و طول عمری بیشتر از بالش های معمولی دارند.

تنوع در انتخاب

یکی دیگر از مزایا، بالش های طبی تنوع بی‌نظیر است، این بالش‌ها انواع بسیار زیادی دارند و برای هر سبک خوابیدن و هر نیازی بالش طبی موجود است، به عنوان مثال برای افرادی که به پهلو می‌خوابند، افرادی که عادت دارند به پشت بخوابند و … بالش های جداگانه ای موجود است.

خواب راحت با بالشت طبی

حفظ شکل و ظاهر

همانطور که اشاره کردیم برای ساخت بالش طبی مواد بسیار با کیفیتی استفاده شده؛ به همین دلیل با گذشت چند سال از استفاده بالش طبی تغییر قیافه نمی‌دهد و زیبایی ظاهر آن حفظ می‌شود.

حفظ سلامتی ستون مهره‌ها

با خوابیدن روی این بالش، ستون مهر‌ها در صحیح ترین حالت خود قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل هیچگونه آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود.

جلوگیری از چروک روی پوست

یکی از دلایل ایجاد چین و چروک روی صورت، بالش‌ها هستند، تصور کنید شما ساعت‌ها از طول عمر خود را خواب هستند و اگر بالش زیر سر شما نامناسب باشد، صورت  دچار چین و چروک می‌شود. 

پس اگر زیبایی پوست برای شما یک اولویت اصلی است، بهتر است از بالش های استاندارد استفاده کنید، تا صورت شما دچار آسیب نشود.

جلوگیری از چروک روی پوست بالشت طبی

جلوگیری از پف چشم‌ها

اگر سر و چشم شما، پایین‌تر از سطح بدن باشد، ممکن است آب به دور پلک‌ها جمع شود و پف چشم به وجود آید. اگر هربار که از خواب بیدار می‌شود، پف چشم، اولین چیزی است که مشاهده می‌کنید، باید بدانید که بالش‌های غیر استاندارد اولین عامل این موضوع است.

بالش‌های طبی سر را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که کمی بالا‌تر از بدن قرار گیرید؛ به همین دلیل پدیده پف چشم به شدت در افرادی که بالش طبی استفاده می‌کنند، کم‌تر می‌شود.

جلوگیری از سردردهای که عامل آن بالش نادرست است!

اگر در زمان خواب سر در زاویه بدی باشد، باعث ایجاد سردرد می‌شود؛ استفاده از بالش‌های طبی مانع از بروز سردردهای این چنینی است.

جابجایی آسان بالش‌های طبی

بالش‌های طبی وزن بسیار کمی دارند، به همین دلیل به راحتی می‌توانید آن‌ها را جا به جا کنید و با خود به سفر ببرید.

جابجایی آسان بالش‌های طبی

نتیجه گیری در مورد تفاوت بالش طبی وغیرطبی

بالش طبی وغیرطبی تفاوت‌های چشمگیری در طراحی، کارکرد و مواد دارند که این تفاوت‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی بر کیفیت خواب و سلامت فرد داشته باشد. بالش‌های طبی با توجه به طراحی ارگونومیک خود، به شکلی طراحی شده‌اند که به حفظ موقعیت صحیح بدن در هنگام خواب کمک کنند. این بالش‌ها معمولاً از موادی با کیفیت بالا مانند مموری فوم یا فوم لاتکس ساخته می‌شوند که به خوبی شکل سر و گردن را می‌گیرند و به توزیع یکنواخت فشار کمک می‌کنند.

استفاده از این بالش‌ها می‌تواند به کاهش دردهای گردن و مشکلات ناشی از وضعیت نادرست خواب کمک کند، زیرا با حفظ حالت طبیعی ستون فقرات، فشار روی مهره‌ها و عضلات گردن را کاهش می‌دهند. در این مقاله به خوبی تفاوت بین بالش‌های طبی و غیر طبی را توضیح دادیم، حالا برای ما بنویسید که انتخاب شما کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید